+4 oy

Hemen hemen herkesin en çok üzerinde durduğu, kimi zaman alternatiflerini aradığı konudur.

Herkes para kazanmanın yollarını araştırır durur. Kimi kolay para peşindedir kimiyse nasıl iş yapacağını araştırır. Biz bugün nasıl kolay para kazanılır sorusundan ziyade, gerçekten para nasıl kazanılır sorusu üzerinde durup, hangi yolları izlememiz gerektiğine bakacağız. Her biri tecrübe birikimleri sonucunda ortaya çıkmış adımlardır. Sizlere reklam kokan bir yazı değil, aksine uyarılar ve tembihlerle dolu bir yazı yazıyorum.

1. Yatırım nasıl yapılır : İlk öğrenilmesi gereken şey.

Para kazanmaya başlamadan önce en önemlisi varolan paranı nasıl değerlendireceğindir.Eğer elindeki parayı değerlendiremiyorsan, kazanacağın paralarında bir önemi kalmayacaktır. Kazancını yatırıma dönüştürebildiğinde anlam kazanır.

2. Ne yapabileceğine karar ver, doğru şeye adım at.

Yedi yabancı olduğun, ya da isteksiz olduğun bir alanda iyi işler çıkarman çok zaman alır. Hızlı bir şekilde aksiyona geçmek istiyorsan bildiğin yollarla başlamak en iyisidir. Yoksa diğer türlü motivasyon kaybı yaşayıp erken bırakman söz konusu olabilir.

3. Sabret ve motivasyonunu yitirme.

Tüm hayatın boyunca belki de en önemli kurallardan birisi bu, sabredebilmek. Ya da şöyle söyleyelim, meyve vereceği zamana kadar elinden gelenin en iyisini yapmak. Hemen aceleci davranıp mevsimi gelmeden meyveyi beklememek. Motivasyonunu bu süreçte canlı tutmak en önemlisi, motivasyonunu asla kaybetme. Bu tamamen zihninde bitireceğin bir şey.

4. Para kazanacak yolu seç.

Tüm bu kriterler yola başlaman için kişisel düzenlemeler. Fakat işin özünde ne yapman gerektiğini seçmek zorundasın. Bu yolda kimse sana senden daha doğrusunu söyleyemez. Para kazanacak bir çok yol var. Ama kimsenin sana tavsiye vermesi doğru değil. Kendin derin bir araştırma yapacaksın, enine boyuna günlerce düşüneceksin, keşfedeceksin dünyayı. Ne yapacağını bulmak belki evinin önündeki bakkalın ne yaptığını gördüğünde aklına gelecek. Çık dışarı araştır, para kazanmanın yollarını kendin ara. Unutma ki gördüğün tüm zengin insanlar gördükleri bir fırsatla ilerleyebildiler. Sen de fırsatları görmeye çalışmalısın. Belki paran olmayabilir istediğini yapmak için, iş bul çalış biriktir ve yap.

5. Hayallerinde gerçekçi ol.

Sermaye gerektiren bir iş yapacaksan eğer, gerçekçi ol. Yoksa tüm birikiminin buhar olup uçtuğunu görmek inan bana en kötü hislerden birini yaşatır sana. Çok acı bir tecrübe olur. Bunu yaşamamak için kısacası delicesine atılma. Mantıksal altyapısını araştır, riskini dağıt. Bir kere de parayı vurmak ancak piyango biletinin çıkmasıyla mümkün. Helalinden olsun ama az olsun, unutma bir kere de olmaz ama bir gün olur!

6. Mantık dışında hareket etme.

Bir çok yatırımcı ve girişimcinin en büyük hatalarından birisi bu. Mantık dışında hislerle hareket etmek. Sana şunu söyleyeyim, bir şeye yatırım yaptığında kazanmadığın ilk bir kaç gün hislerin sana ne kadar saçma bir şey yaptığını söyleyecek. Hislerinle hareket edersen yanlışa sürüklenme ihtimalin oldukça yüksek. Buna çok dikkat et.

7. Oku, bilgini artır.

Bilmediğin işi yapamayacağına göre, ufkunu açmak zorundasın. Daha fazla başarı elde etmek istiyorsan öğrenmeye aç olman gerekiyor. Unutma ki kendi dünyanda bildiklerinden başka bir şey yok. Dış dünyaya açıl ve bildiklerinle yetinme. Diğer yatırımcıları dinle (reklamcılara ve manipülatörlere dikkat et, dolandırılardan uzak dur). Kendini alanında kanıtlamış insanlara kulak ver. Yaşı kemale ermiş insanlar öğüt vermeyi severler onları mutlaka dinle, yanlışlarını öğren, doğrularını öğren.

8. Şükret.

Başta az kazanabilirsin. Buna şükret ve daha çok kazanmak için çalışmalarını daha da yoğunlaştır. Çok mu çalışman gerekiyor? Çalış. Çok mu öğrenmen gerekiyor? Öğren.
Ama asla az kazanıyorsun diye pişmanlık duyma. Şükret.

Sabır ve sebat üzere devam ettiğin sürece her zaman başarılı olduğunu göreceksin. Eğer bunu akılla ve bilgiyle harmanlarsan sürekli daha fazla kazandığını da göreceksin. Yeter ki kendine inan ve çok çalış. Maçı erken bırakma. Her zaman kalk ve devam et.

8 defa düşsen, 9.kez ayağa kalk! 

1 cevap

0 oy
Her şeyden önce dürüstlük ve özverili çalışmak önemli.
İşine saygı duyup gereken değeri vermen gerekir. Ne iş yapıyor olursan ol, her zaman işinin hakkını ver. Tecrübeli insanların sözünü dinle, nasihatlere kulak ver.
İşine dört elle sarıl, sonra para kendiliğinden gelir.

Bunlara da göz atabilirsin

+2 oy
47 gösterim
+3 oy
165 gösterim
+6 oy
149 gösterim
...