+4 oy
İnanç
Aziz milletimiz gun gectikce deizme kayiyor.
Deizme tapmak caizmidir. 

13 Cevap

+5 oy
Gerçeğin peşinden gitmek, gerçeği görmek varken inkarı seçmek ve inkarın getirilerine sarılmak boş beleşlikten başka bir şey değil kimse kusura bakmasın.. var edip kontrol etmeyen/edemeyen bir yaratıcı nasıl yaratıcı olabilir böyle bir inanç nasıl inanç olabilir ? Tamamen hayatı ti ye alan boş gençliğin maskesi o kadar.. zevkinizi ilah edinmeyin..
+5 oy
Günahlardaki cazibe ve çekiciliğe karşı koyamamakla başlayıp, zamanla inancına değil de yaşadığına inanmaya başlarsın.Kalp tümüyle inkar etme sarhoşluğuna giremediği biriysen deist olup çıkıyorsun.
+3 oy
çoğu gencin özentiliğinden beslenir böyle şeyler kendince normları reddederek içinde bulundurduğu o asi ruhu ortaya maalesef bu şekilde çıkarıyorlar ha tabi araştırıp okuyup öğrenen kendi vicdanında değerlendirip deizmi benimseyenlere lafım yok 
+3 oy
bilim ve teknoloji geliştikçe bu oran daha da artacaktır. işin siyasi boyutunu hiç konuşmayacağım, diyanet işlerinin ne kadar rezil olduğunu herkes biliyor zaten.

eskiden insanlar geçmişi kulaktan dolma bilirlerdi. şimdi teknoloji ve bilim sayesinde bunun çok daha ötesine gidiliyor. eskiden aileden gelme dinleri yaşarlardı insanlar. müslüman evine kur'an, hristiyan evine incil'den başka kitap girmezdi. şimdi internet var. bırak kutsal kitapları adam budizm'i bile öğreniyor. hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

televizyonlarda bağıra bağıra konuşan din adamlarının son çırpınışları. bunlar manipülasyon değil, bunlar gerçek.
+3 oy
Bu konuda eleştiri yapanlar sabit görüşlü insanların tekidir. Bir insana zorla birşeyi inandıramazsın. Adam inanmiyosa zorla mı müslüman yapacaksınız bu mu sizin müslümanlığınız ey deistliğe bok atanlar. İsteyen istediğine inansın karışmayın. Adam kendisine zorla inandıracak hali yok hem zorla inansa kime ne faydası var ?
+2 oy
Deizmin Tanrısı duymaz görmez. Makine gibi yaratmış ve bizleri dünyaya bırakmıştır. Duanın karşılığı yoktur çünkü müdahale etmez.
Hz. Muhammed'e bir sahabe, bu dünya yokken tam burada ne vardı diye sorar.
Peygamber Allah vardı der, yani islamda boşluk yoktur.
Oysa Deizm bu soruya boşluk vardı der.
Özentilik ve okumamak bilmemek. Çünkü deizmin problemli olduğu aşikar. Düşünceler evrim geçirir, deizmin evrimi ateizmdir.
+2 oy
Okuduğum bazı yorumlardan sonra bu konuya açıklık getirmek istedim. Deizm öyle dinsizlik, tanrısızlık gibi bir şey değil. Deizm, yaratıcınıza doğrudan aracısız bir şekilde inanma yoludur. Hiç bir aracı olmaksızın sadece akıl yoluyla kavranılan sade bir yaratıcı inancıdır.
"Var olmaya başlayan her şeyin bir sebebi vardır, evren var olmaya başlamıştır. O halde evrenin sebebi vardır." düşüncesini benimserler.
  Gelelim şimdi son zamanlarda insanlar neden deizme doğru kayıyor durumuna; son yıllarda ki bu şu an 18 yaşında yani sorgulama durumunun en çok olduğu yaşlardan bahsediyoruz. Din ve devlet işlerinin birbirine karışmaya başlamasından sonra yaratıcının asıl anlatmak istediklerinden sapıp günah ve sevabın insanların kendilerine göre yorumlamaya başlayıp televizyonlarda gördüğümüz hocaların da etkisiyle birlikte maalesef yüce dinlerden biri olan İslamiyetin maalesef yanlış yorumlanmasından sonra sadece deizme değil bir çok farklı inanışa sapmalarına neden olmuştur. Yaratıcı insanlar için kendisi tarafından belirlediği insanlar aracılığıyla dünyada bulunan diğer insanların yapması ve yaşaması gereken şeyleri anlattığı kitaplar göndermiştir. Dört büyük din gelmiştir ve bu dört büyük din ile birlikte 4 kitap gönderilmiştir. Bu kitaplar sırasıyla Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'an-ı Kerimdir. Eğer fırsatını bulup bu kitapları anlayarak okuma şansınız olursa ya da olduysa aslında hepsinin de aynı şeyi anlattığını anlayacaksınız. O yüzdendir ki son gelen peygamber olan Muhammet peygambere ilk inen ayet "OKU" olmuştur. Yaratıcının ilk emri oku olduğu için bir çok Müslüman (sonradan Müslüman olmuş kişilerdir bunlar) İslamiyet dinini seçmiştir. Bu arada indirilen kitaplarla ilgili de bir çok düşünce ortaya atılmıştır. Bunu da başka bir zaman anlatmak isterim.
Not: 4 büyük din sadece insanların genel olarak bildiği dinlerdir. Dünya üzerine bir çok peygamber ve din gönderildiği kitaplarda yazmaktadır fakat dünya üzerinde bulunan bir çok insan bu 4 büyük din inanışına sahip olduğu için 4 büyük dinden bahsettiğimi açıklamak istedim.
+2 oy
Duygusal yaklaşımlarla ve sadece salt düşünceyle herhangi bir argüman üretemeden sadece bir kaç hacı hocayı günah keçisi yaparak kendilerini inandırma biçiminde artış var evet.
+1 oy
Bu konuya bilimsel yaklaşmak yerine gözlemlerimi soyliycem , birçok insanın dini sorgulaması ve tam manasıyla aradığı cevapları bulamaması hasebiyle tanrı inancının sabit lakin dine karşı ve onun getirdiği sorumluluklari reddetme durumu diyebiliriz
Hatta son bir kaç yıl içinde ilahiyat fakültesi mezunlarından deist olanların sayısı hatırı sayılır derecede , bunun sosyo-kulturel açıdan ele alınması gerekir diye düşünüyorum
+1 oy
-İnandığımızla yaşadığımız arasındaki tezatlık;gençlere örnek olamamız veya kötü örnek olmamız

-Sabah namaz kılıp akşam hak yememiz
İman,ibadet,ahlâk gibi dinin yapışık üçüzlerini birbirinden ayırmamız.

-Ailelerin taklidi imana(büyüklerinden gördüğü şekilde inanmaları) sahip olması bu yüzden sorgulayan yâni tahkiki imana sahip  gençlerin akıllarına hitap edememeleri

-Ergenlik döneminin verdiği farklı olma duygusu ve ben merkezcilik
+1 oy
Herkes herşeye inanmakta, varoluşunu, kendini aramakta özgürdür. Düşüncesini ve inanışını bir başkasına baskilamadigi, zarar vermediği sürece kişinin tamamen kendi bileceği istir. Herkes kendi hesabını kendi verecek en nihayetinde.
Ilahiyatci diye ekranlara sapkın adamlar, kadınlar çıktıkça, kutsal kitap da ne anlatılmak istendiginden ziyade manasiz soru cevaplar oldukça yeni neslin başka arayışa geçmesi çok da yadırganacak bir durum değil.
Fatih Sultan Mehmet'in bir sözü var ki;
İnsanlara dinin nedir?
Namaz kılıyor musun?
Oruç tutuyor musun?
Gibi, Allah'ın soracağı sorular sormayın.
İnsanlara aç mısın?
Bir şeye ihtiyacın var mı?
Bir sorunun mu var?
Gibi, kulun kula soracağı sorular sorun!
+1 oy
Kendini kandırmanın kolay yolu
0 oy
En basit nedeni dini yorumlayanların kendisidir. Bir hocanın haram dediğine diğeri helal derken, biri şöyle ibadet edin derken diğeri tam zıttını iddia ederken zaten dini bilgisi kıt olan insanlar doğal olarak tiksinme emareleri gösteriyor. İnsanlar sadelik arıyor arkadaşlar. Saçmalıklar görüp tamamen her şeye inancını yitirmemek için de deizme yöneliyor. Deizm bana göre bir ara geçiş yeridir. Daha cesur davranan kişiler agnostizm ve ateizme yönelirken inanç yönünden sorulara kendince cevap bulanlar dine geri dönüyor. Tanrı bizi yarattı ama başı boş bıraktı demek de mantıklı gelmiyor. Eğer yaratıcı varsa kural kaide de koymuştur. Yok zaten kaosa iman etmiş isem de Tanrı kanunları yerine kendi kanunlarımı koyar yaşarım. Orta yolculuk en azından bu konuda bana göre değil. Ama müslümanım diyerek her pisliği yapan dini kazanca alet eden biri yerine dürüst bir deisti kendi nazarımda tercih ederim.

Bunlara da göz atabilirsin

+2 oy
87 gösterim
29 Nisan 2020 sed yazdı
+2 oy
52 gösterim
+3 oy
53 gösterim
2 Haziran 2020 İnanç Zeyn yazdı
+3 oy
90 gösterim
22 Mayıs 2020 İnanç sophrosyne yazdı
+4 oy
95 gösterim
15 Mayıs 2020 İnanç Zeyn yazdı
...