+4 oy
Biyografi
1856-1943 yılları arasında yaşayan, Sırp kökenli Amerikalı elektrik mühendisi bir mucittir. Alternatif akım'a yaptığı katkılarıyla bilinmektedir. Nikola Tesla'nın babası bir papazdı ve oğlunun da kendisi gibi bir papaz olmasını istiyordu. Ama o tercihini tarihin akışına yön verecek olan elektrik ve makine mühendisliğinden yana kullandı.

1 cevap

0 oy

Nikola Tesla, dünya bilim tarihini kökten değiştiren deneylere ve icatlara imza atmış bir bilim adamıdır. En önemli çalışması elektriğin kablosuz olarak taşınabileceğinin deneysel olarak Londra fuarını aydınlatarak ispatlamasıdır. Bugün bilinen tüm iletişim sistemlerinin, uzay teknolojilerinin ve kablosuz iletişimin temelini atan Tesla, kimilerine göre anlaşılamaz bir bilim adamı, kimilerine göre ise akıl hastası bir sosyopat dehaydı.

Tesla’ya göre doğru akımı kullanmak sistemsel olarak yanlıştı. Alternatif akım kullanılarak jeneratör ve motordaki komütatörü ortadan kaldırmak gerekliydi. Fakat alternatif akım'la çalışacak bir motor bulunamadığı için işi kolay değildi. Sınıf arkadaşı Szigetti elektrik endüstrisinde devrim yaratacak olan dönen manyetik alanı keşifetti.

Böylece komütatör ortadan kalkmış oldu ve o da alternatif akım elektrik sistemini baştan sona tasarladı. Enerjinin ekonomik iletimi için yükseltici ve alçaltıcı, transformatörler ve motordan mekanik güç elde etmek için alternatif akım motorlarını buldu.

Bunlara da göz atabilirsin

+2 oy
459 gösterim
4 Nisan 2020 Biyografi Münir yazdı
+1 oy
61 gösterim
3 Nisan 2020 Biyografi Münir yazdı
+3 oy
226 gösterim
+2 oy
30 gösterim
+5 oy
40 gösterim
...