+7 oy
Hayata dair
düzenledi
Türkiye'de evlenen bir erkeğin evlenme psikolojisi borçlanma psikolojisiyle hemen hemen eşit durumda. Açıkçası bunu bu hale getirende yine bizlerin uydurduğu saçma sapan şeyler.

Evlenmek için ev tutacaksın ama ucuz tutamazsın, düğün için salon tutacaksın, altın alacaksın, gelen geçen senden adet üzere para koparmaya çalışacak, çeyiz almak için girdiğin her dükkan seni soyacak, bu liste uzarda gider.

Çözüm tamamen kızlarda. Kızlar evleneceği kişiyi ben bi kere evleniyorum deyip boynunu aşağı eğdirmezse aslında çok rahat evlenirler ve borç harç derdi olmadan mutlu olurlar. Hatta boşverin elalemi siz yaşayacaksınız hayatı, düğününüzü bile en sade şekilde yapın en masrafsız şekilde. İstemeyin altın falan, alın tüm eşyaların en ekonomik olanlarından, eski model olsun ziyanı yok, ama huzur olsun üzerinde. Evlenilen erkeği herşeyi almak zorunda kalıbından çıkarın atın, yapmayın dayatılan sahte gelenekleri. Bizim geleneğimizde evlenenlere yük olunmaz.
Kolaylaştırın herşeyi, inanın her şey daha güzel olur böyle.

11 Cevap

+3 oy
Kadınlarda direk cebe bakma olayı aslında biraz da içgüdüsel , (Abartmamak şartıyla tabi,konudan bağımsız yazdım bunu)

zeka +para+güç

parasızsa güçsüz ve ...mı acaba diye düşünüyorlar
+3 oy

'kızım bi kere evleniyo alıcaklar tabi herşeyin en iyisiden'

+2 oy
Şu an bekar bir memur olarak istediğim rahatlıkta yaşayabiliyorum. Mali durumum kendime göre çok iyi. Fakat şu an evleneceksin deseler biliyorum ki tüm rahatım kaçacak gırtlağıma kadar dert içine gireceğim. En cici hanım kızımız bile düğün evveli dolduruşlara gelip ben bir kere evleniyorum şımarıklığına geliyorlar. Sanki ben on kere evleniyorum. Bu iş kökten yanlış.
lafa geldimi de kadın-erkek eşittir. Hani nerde eşitlik
+1 oy
Kızların rolü büyük kendilerini gösteriş için bir ömür borç ödemeye mahkum etmemeleri gerekiyor. Erkeklerin ise karşısındaki insanı mağdur etmeyecek şekilde elinden geleni yapması yani herşey karşılıklı olacak bir durum bu
+1 oy
Aynen katılıyorum  öyle deyip borç altına kalıyorlar bir kaç saatlik düyün için bukadar harçama yapiyorlar ne gerek varki
+1 oy
Damat dediğin yardım edilecek insanken ( ki takı denen şey bundan mütevelli gelenek olmuştur ), şu an yolunacak tavuk gözüyle bakılıyor.

Eee sen kızının ağırlığı kadar altınlar altınlar almayı şart koşarsan damada, o da ödediği borcun her kuruşu kadar senden iğrenir bir gün. Ararsın mutluluğu sonra
+1 oy
Yanlış yetiştiriliyoruz çünkü. Kocam tabi bakacak diyolla. Erk güç demek. Yanlış insanız insaaan. Güçlüyüz güçsüzüz. Önemli olan anlatabilmek ihtiyacım var diye bilmek. Ama erkeğe öğretilmiyor bu. Erkekler ağlamaz. Ağlayıncada film oluyor. Kızlar da çok ağlamasın.
+1 oy
Türk milletinde çok zıttıma gelen bir olay vardır ki o da altın ne kadar takacaksınız sorusuna şerefiniz kadar takın demeleri. Bunu demeleri şeref denen kavramı altına paraya endekslemeleri. Halbuki zengin olup şerefsiz olan çok var. Mesela bir örnek daha vereyim. Şu kadar bilezik takı anca mali gücüm yetiyor diyen adama ben size dul karı mı veriyorum kız veriyorum diyenler var. Kızını satılık mal statüsüne koyan davarlar olduğu sürece evlilik azalır zina çoğalır. Çünkü zinanın bir külfeti yok. Evlilikten korkan o mecraya yönelecek. Yazık cidden.
+1 oy
Öncelikle düğün olayına ve onun getirdiği masraflara ben de karşıyım. O konulan masraflar ile insan çok daha mutlu olacağı şeyler yapabilir.
 Konuya gelirsem erkeklerin yolunacak kaz olarak görülmeleri, geçmişte kendilerini paralarıyla övüp, başlık parası ile kadın satın almaları, günümüze de bu şekilde yansımıştır. "Almak" kelimesinin altını çizmek isterim, çünkü o zamanlar kadınların söz hakkı yoktu maalesef, şimdi ise bastırılmış duygularıyla ve etraflarındaki gelenek görenek peşine koşan insanlarla birlikte yaşıyorlar.
 Ayrıca kim ne derse desin bir çok erkeğin kadınları paralarıyla etkilemeye çalıştığına şahidim. Sonuç olarak maalesef ki bunlar sizin eseriniz diyorum.
0 oy
Bizde damadı gören esnafın yüzü güler çünkü yolunacak kaz ayağına gelmiştir, hanım kızımız da tabi ki eti sen kemiği benim abi der ve eğlence başlar incik boncuklar için 100 liralar verilir caydanliklara falanca özelliğinden dolayı paralar yapıştırılır kurdele keserken kesicek makasa ooh yarasın sonra çıkarken bir bardak soğuk su ikram edilir kendisine
0 oy
Başkaları için yaptigin fedakarlıklar.Empati kurmalar.Yapmayın ya.Kimseyi kendinizden daha önemli görmeyin ya da bunu hissettirmeyin.Damat beye cok para harcatsanizda yaranamazsiniz harcatmasanizda.Onun icin sokun burnunu borca çıkamasin ordan :))ee borc yigidin kamçısıymış.Düşünecek bseyler verin ona.Boş kalmasın.sorumluluklar yükleyin yoksa tam tersi olur.

Bunlara da göz atabilirsin

...