+1 oy
Hayata dair
Bizim toplum ne ara bu kadar canı oldu anlamış değilim? Türk'ün eşinin "han"lığı, Kürdün eşinin (Jin, Jîyan kelimesinin kökü) "hayat"ı... Bir günde 6 kadın cinayeti, onlarca taciz, vahşice tecavüzler bir erkek olarak zoruma gidiyor. "Kadın eştir","Kadın sevgilidir" ya da "kadın kız kardeştir" gibi yine cinsiyetçi toplumsal kalıplardan kurtulup kadına gerçekten empati mi yapmayı denesek? Kadın gibi düşünelim; bir günümüz nasıl olurdu? Düşünelim, düşünelim...

2 Cevap

+1 oy
Şiddetin cinsiyeti olmaz, şerefsizler ve namussuzların gücünün yettiğine uyguladığı şiddet vardır. Erkekte yapsa kadında yapsa sıfatı birdir.
0 oy
önce
"Kadına şiddet" denmesinin sebebi kadına kadın olduğu için şiddet uygulanması şort giydi kahkaha attı benden ayrıldı beni reddeti gibi bahanelere sunarak şiddet uygulayan erkeklerin beyninde oluşturduğu "iktidardan" kaynaklı. Ben erkeğim yönetirim mantığıyla kadının hayatının her zerresine müdahele edip kadın karşı çıktıktan sonra hayır ben erkeğim benim sözümden çıkarsan seni öldürebilirim dövebilirim demesidir. Erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz sloganın mantıgıda ataerkil devletin kurduğu iktidarda ataerkil hukukun işlemesidir.

Bunlara da göz atabilirsin

...