+5 oy
Sağlık
Ramazan ayına az bir süre kala akla gelen sorulardan biri; ramazanda baş ağrısı neden olur?
Bu baş ağrısının oruçla ilgisi nedir ve ağrıları tetikleyen sebepler nelerdir?

2 Cevap

+2 oy
Hayatımızda yaptığımız düzen değişiklikleri aniden gerçekleştikleri taktirde bünyemiz tepki verir. Açlık, şeker düşmesi vs. tepkisini baş ağrısı ile gösterebilir. 
0 oy

düzenledi

Ramazanda baş ağrısı neden olur?

Ramazan ayında beslenme düzeninin değişmesi, uzun süre aç ve susuz kalınması,  uyku düzeninin değişmesi gibi çeşitli sebepler dolayısıyla baş ağrıları tetiklenebiliyor.  Ramazanda baş ağrısını önlemek için, öncelikle baş ağrılarını tetikleyebilecek potansiyel gıdalar dikkat etmek gerekiyor. Bununla beraber uyku düzenini çok dikkatli sağlamak gerekiyor, çünkü vücut yeterli uykuyu alamadığında baş ağrısı olarak bunu yansıtabiliyor, haliyle ramazan ayında sahurdan dolayı çoğu insanın sahura kadar uyumama gibi alışkanlıkları olduğundan bu şekilde problemler sık görülüyor. Ramazanda baş ağrısı neden olur, neden bu kadar sık görülür sorusunun diğer bir cevabı da beslenmedeki düzensizlikler. Sahurda yeterli besini tüketmeyenlerin haliye uzun süre aç kalacaklarından dolayı kan şekerleri düşüyor ve buna bağlı olarak baş ağrıları ortaya çıkıyor.

Özellikle migreni olanlar da ataklar Ramazan ayında daha şiddetli hale gelebiliyor bu yüzden, Ramazan ayında oruç tutan migrenlilerin ekstra bir hassasiyet göstermesi gerekiyor. Fakat tabi ki bu her migren hastası için geçerli bir durum değil, her migreni olan açlık ve susuzlukta baş ağrısı yaşayacak diye bir kanaat ve kesinlik yok. Ramazanda baş ağrısı neden olur diyenler için önemli bir faktör daha var. Tuzlu yiyecekleri ve çok fazla yağlı yiyeceklere temkinli yaklaşılması gerekiyor. Her zaman hafif ve sıcak besinleri tüketmekte yarar var. Ayrıca çok ama çok hayati bir şey olan sıvı tüketimi ektra bir önem kazanıyor Ramazan ayında. Mutlaka sıvı tüketimini doğru ve bol şekilde yapmamız gerekiyor, zira gün içinde çok kez susuz kalmakla karşı karşıya olacaksınız. Bu etkenlere dikkat ederek baş ağrısı riskini en aza indirebilirsiniz.

Ramazanda baş ağrısı neden olur makalesi


 

Bunlara da göz atabilirsin

0 oy
112 gösterim
25 Mayıs 2020 Sağlık xedegerveren yazdı
+3 oy
66 gösterim
+1 oy
143 gösterim
+4 oy
347 gösterim
...