+4 oy
Sinema

Her gün vizyonda ne var diye bakıyoruz, bakıyoruz ama sadece bakıyoruz. Gitmeye ve zaman verip izlemeye değer neredeyse hiçbir Türk yapımı yok. Varsa yoksa sırf para için yapılmış ve sanat değeri olmayan ayrıca komedi filmi olduğunu iddia ettigi halde saçma sapan küfürlü esprilerin dolu dolu olduğu filmler. Sahi neden doğru dürüst bir iş çıkmıyor?

Yapımcı tarafına baktığımızda sanki toplumda bir bug bulmuşcasına sürekli komedi filmleri çekiliyor ve maalesef aşırı derecede izleniyorlar.

Haliyle yönetmenler de 'e biz ne yapalım insanlar böyle filmler seviyor' modundalar. Her önümüze gelen filmi izlememeliyiz. Artık film seçmeyi de öğrenmemiz lazım. Ama ben sorunun bundan kaynakli olduğunu düşünmüyorum. Türk sinemasında bir enerji düşüklüğü var. Tv dizilerine verilen önemin onda biriyle ne işler çıkar ortaya ama yapılmıyor. Bir dizi bölümünü bir film süresi kadar uzun yapıyoruz.

Işguzarlik ediyoruz bence hep kolaya kaçıyoruz. Her iki taraf içinde böyle bence. Ama olan Türk sinemasına oluyor. Giden zamana yazık oluyor. Maalesef 2020 yılına geldik ama saysak bir elin parmaklarını geçmez iyi yapımlar.

Onca devlet destekleri ve teşvikler hiçbiri fayda etmiyor. Çünkü kan değişimi YOK. Genç yetenekler kendine yer bulamıyor. Başarılı olacak çalışmalar hep arka planda kalıyor.

Toplum olarak şu an ki düzene tepkimizi koymazsak bu böyle devam edip gidecek. Dün de şikayetçiydik yarında devam ederiz. Ama tepkimizi koyarsak mecburen iyi işler çıkacak. Sanat değeri olan yapımlar bekleyeceğiz yoksa gitmeyecegiz bu kadar basit.

Ama ben sinemaya giderim ne varsa izlerim, yeterki sinemaya gitmiş olayım farklılık olsun dersek bu zaten işin bir başka boyutu. 

Gelsin ordan bir Recep Ivedik 10yes

4 Cevap

+2 oy
Türk sinamasi deyince aklıma küfür ve cinsel içerikli espriler geliyor aynı film kapakları aynı insanlar gerçek film yapanlar bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az
+2 oy
Fikir,senaryo,yönetmen,imkan. Bunlardan bir tanesi bile yok desen yalan olur,hepsi var Türk Sinemasında.
Ama gel gör ki para odaklı,sadece ve sadece düşük maliyetle para kazanma odaklı bakıldığı için olaya,durum bu hale geliyor.

Hollywood'u ele alalım mesela;
Dev bütçeler ayırıyorlar, yüksek teknolojiyi çok etkili kullanıyorlar, gerekirse bir film için bile platolar kuruyorlar.
Ama sonuç olarak çok daha fazlasını kazanıyorlar. Az harcayıp çok beklemiyorlar, çok harcayıp iyi fizibilite ve reklam ile dünyaya pazarlıyorlar ve haliyle izlenme rekolarında yarışıyorlar.

Bizdeki temel problem tam bu noktada. Cesur davranıp iyi işlere kalkışmıyor yapımcılarımız. Böyle gelmiş böyle gider mantığı, hep aynı klişe filmler almış başını gidiyor. Kervan böylece yürüyor vesselam.
0 oy
Koy sarı tombik yazıyla filmin adını kapağa, arkaya bir tropik görüntü koy. Şaşkın bakan tipler ekle ve arka tarafa güzel bir kız koy. Tamamdır seyirci hazır
0 oy
Ülkede senarist kıtlığı mı var ? Diye sorduruyor.

Bunlara da göz atabilirsin

+4 oy
157 gösterim
28 Nisan 2020 Sinema misfit yazdı
0 oy
52 gösterim
26 Nisan 2020 Sinema misfit yazdı
0 oy
50 gösterim
+1 oy
54 gösterim
...