+3 oy
Sinema

1)Thomas edison

mucit olan edison yer yüzünde video çeken ilk kişi diyebiliriz.kendisi icat ettiği kamera ile birçok görüntü kaydetti ve bunları insanlara para karşılığında izleterek tarihe geçti.video dediğimiz şey thomas edisonla başladı lakin ortada şöyle bir sıkıntı vardı.videoları toplu bir şekilde izletemiyordu çünkü kinetoskop aynı aynda sadece bir kişinin izleyebileceği birşeydi.bunu düzeltmek başkalarına kaldı.

2)lumiere kardeşler

 lumiere kardeşler yaptıkları özel gösterimle sinemayı keşfettiler.edison'un kinetoskopuna level atlatıp sinematografı icat ettiler ve küçük bir kalabalığa çektikleri videoları yansıtarak izlettiler böylece ilk toplu gösterimi yani sinemayı keşfettiler.bu gösterimi yaptıktan sonra lumiere kardeşlerin yanına biri geldi ve makinayı kendisine kaça satacaklarını sordu icat ettikleri makinanın ömrünün uzun olmayacığını ve sinemanın tutmayacağını düşünen kardeşler makineyi satmadılar.yalnız gelen kişi red edildiği için hırs yaptı ve sinemanın gidişatını inanılmaz bir şekilde değiştirdi.

3)george melies

evet red edilen adamın adı george melies. meiles red edilmenin hırsıyla kendi kamerasını icat etti ve sokaklara düştü görüntüler çekmeye başladı sonra birşey oldu ve kamerası tutukluk yaptı ardından tekrar çalıştı.görüntüleri izleyen miles şan eseri birşey keşfetti.

kesme kurgusu..

görüntüde sokakta yürüyen adamlar birden kaybolmuştu bunu gören miles hemen bu tekniği kullanmaya başladı ve pelikül üzerinde ilk efekt yapan insan oldu.kendisi o kadar hayalperestti ki canavarlı yaratıklı filmleri çeken ilk kişi olmuştu .1902'de aya yolculuk adlı filmini çekti.ilk bilim kurgu filminide ilk korku filminide o çekti.yalnız miles'ın yapamadığı birşey vardı filmlerinde kamerası hep sabittive kendisine ait olan tiyatroda çekim yapardı.geoge miles avrupada ilk film stüdyosu kuran kişidir çatısını saydam yapmıştır ki doğal ışıktan yararlanabilsin diye....

(bugünlük yazımızın sonuna geldik diğer bir yazımızda dünya sinema tarihine adını yazmış ve ilkleri yaşatmış kişileri tekrar ele alacağız).....

yazar:SED

Bu başlığa cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bunlara da göz atabilirsin

+2 oy
76 gösterim
21 Haziran 2020 Sinema halil yazdı
+2 oy
71 gösterim
+2 oy
79 gösterim
+2 oy
54 gösterim
2 Mayıs 2020 ALYA Haz. yazdı
+5 oy
50 gösterim
...