+2 oy
İnanç
Tespit ettiğim durum. Hiç bir ateistin deistin veyahut çok inançlı bir müslümanın cin musallatına uğradığını duymadım. Fakat ne hikmetse bu konu ile gereğinden fazla ilgilenen değişik insanların özellikle de arafta kalmış olanların bu konu ile kafayı bozduğunu görüyorum. Nedir bu durum sizce bastırılmış duyguların kendini buradan kanalize etmesi mi ya da bir çeşit histeri hali mi?

6 Cevap

+3 oy
Kimine göre cin, kimine göre şizofreni ya da başka bir psikolojik hastalık. Herkes inandığı şey üzerinden yorumluyor.
+3 oy
O kadar çok duydum ki. Kendini asan mı dersin, evlenen mi dersin. Ama işin içeriğini hiç bilmiyorum. Anlamıyorum da gerçekten.
+2 oy
Cinler; bir çok inanışta yeri olan gözle görülmediği, her inanışa göre farklı tür ve karakterde olduğu düşünülen, mikroskobik ya da radyasyon gibi çıplak gözle varlığı ispatlanamayan beynimizin ışık oyunları ile algıladığını sandığı bazı durumlar olarak düşünülebilir. Bazı inanışlarda cinler daha çok havadan yaratılmış gizli varlıklar olarak kabul edilmektedir. Beynimizin ve hormonlarımızın bize oynadığı oyunlar şeklinde düşünmekteyim.Karabasan diye tabir edilen durumun bilimsel olarak açıklanması buna en iyi örneklerden biridir.
Güzel tespit. Karabasan da bilimsel izahı gelene kadar farklı inanışlar ile açıklanıyordu. Belki günün birinde bu konunun da izahı olur. Dopamin fazlalığı dediğimiz durum bile böyle görüntüleri tetikliyor.
Maalesef madde bağımlılığı da bu durumları tetikleyen durumlar arasında
+2 oy
Varlığına inanmakta her müslüman yükümlü bir bakıma. Çünkü kur'an da suresi bulunmakta. Yani varlığı zaten kesin. Bazı insanların onlarla iletişime geçmek için uğraştıkları doğru ama durduk yere musallat olan duymadım, görmedim. Hem hayır ve şerrin Allah'tan geldiğine iman eden bir insan böyle şüphelere de düşmez. Dolayısıyla siz uğraşmazsanız onlar bulaşmaz.
Demek istediğim de bu. İmanlı bir insanın korkmasının mantığı yok. İman etmeyenin zaten böyle bir derdi yok. Olan arada kalan gariplere ve bu konuyu çok kafaya takanlara oluyor. Kocası hödük olan kadınlara bile hemen büyü yaptıralım diye kanına girenler oluyor. Kendi kendilerinin psikolojisini bozuyorlar bence.
+1 oy
Acayip hikayeler dinledim. Arkadaşımın annesinin sevgilisi varmış... Bu dünyaya geç diyormuş felan.. Ağlıyarak anlatmıştı. Anlayamıyorum ben...
+1 oy
Benim de kafamın karışık olduğu Bi durum ama bu insanlara baktığım zaman ortak özellikleri hepsinin psikolojik sorunlara yatkın olmaları hayatlarından memnun değiller ve Bi şekilde birçok şeyi harmanlayarak zihinsel sorunlar ortaya çıkarırlar halisünasyon ya da başkalarını etkilemek için de yalan söyleyebiliyorlar
Güzel tespit. Psikolojisi normal bir insanda böyle şeylere rastlanılmıyor. Ama durduk yere böyle bir durum çıkacağını zannetmiyorum tetikleyici faktörler iyi tahlil edilmeli. Mesela çok basit bir örnek vermek isterim. Halkımızda ilaç endikasyonu ve yan etkileri etkileşimde olduğu ilaçları okuma kültürümüz olmadığı için rastgele içilen bir iki hap bile birbiri ile temasa girerek beynin kimyasını acayip derecede bozabiliyor. Uykululuk halini giderme ve yorgunluk önlemek için kullanılan bazı haplar eğer kişi denetim halinde kullanmıyor ise halüsinasyon gösterme ve panik atak yapabiliyor. Ayrıca kişinin içe kapanıklığı, tavırlarının değişip değişmediği gözlem altında tutulmalı. Çevremde bir hapı iyi gelir diye rast gele içmeye başlayan psikolojik sorunlu biri sen niye yaşıyorsun git kendini aşağı at seslerini duyup çok korktuğunu ve duyduğu talimatları yapmamak için çok direndiğini anlattı. İnceleme yapınca kullandığı hapın beyinde Dopamin denen Hormon ile etkileşime girdiğini ve artırdığını gördüm. Aslında duyduğunu iddia ettiği sesler o an psikolojik durumunun bozuk olmasından ve kullandığı ilacın halüsinasyon görmekte etken olan bir hormon ile temasa girmesinden kaynaklı. İlacı derhal kesmesini söyledim ve bir daha bu durumu yaşamadı. O sebeple görüntü ve sesler gördüğünü iddia eden insanları ilk olarak gözlemlemek ve derhal uzman bir hekime göstermek gerek diye düşünüyorum.
Katılıyorum, insanımız hastalanınca doktora pek gitmez aslında iş daha kötü duruma gelince gider. İlaç kullanmadaki yanlışlıkları biliyoruz zaten ama işin altında hurafe mi dersin tabu mu dersin ekonomik ve aile ile ilgili sebepleri bile gösterebilirsin yoksa o olmayan sesler kolay kolay oluşmaz mutlaka Bi orjin vardır.

Bunlara da göz atabilirsin

+19 oy
120 gösterim
+2 oy
126 gösterim
+3 oy
53 gösterim
2 Haziran 2020 İnanç Zeyn yazdı
+3 oy
90 gösterim
22 Mayıs 2020 İnanç sophrosyne yazdı
...