+6 oy
Siyaset & politika
Çocukluğumuz Amerikan filmleriyle geçti, izlediğimiz çizgi filmlere kadar Amerika'yı her zaman her yerde gördük. O kırmızı çizgili,mavinin üzerine gelen yıldızlarla kaplı bayrak hep gözümüzde canlanıyor ve hep özgürlüğü hatırlatıyor. Evet bence ABD gerçekten süper güç.

Çocukken bile hayatımızda olan bir ulusa dönüşmüş ve kültür emperyalizmini muzzam sürdüren bir ülkeden bahsediyoruz. Büyüdük meslek sahibi olduk ve hala görüyoruz bunu. Dünyanın en büyük şirketlerini bünyelerinde barındıran (kimi şirketleri bir ülkeden daha fazla parasal değere sahip) bir yeni dünya ulusundan bahsediyoruz. Kimilerinin tabiriyle fırsatlar ülkesinden, kimilerince de kapitalizmin dibine kadar yaşandığı bir ülke.
Askeri olarakta dünyanın her yerinde birlikleri var, baktığınız zaman okyanus ötesi müdahalelerde bulunuyorlar ve bu gerçekten süper güç olmanın göstergesi bence, çünkü bu bir güç meselesi.
Doğruluğunu veya yanlışlığını tartışmıyorum ama gördüklerim ve gözlemlerim hep bu yönde.
Televizyonunuzdan, cep telefonlarınıza, bilgisayarlarınıza hemen hemen tüm teknolojik cihazların hepsi Amerikan menşeili.

Bence bir öz eleştiri yapalım, evet çalışkanlar ve yapıyorlar, üretiyorlar. Ben bunları tabi ki maddi olarak değerlendirdim, işin manevi kısmı bambaşka bir durum. Ama mal da canın yongası ne yapalım.
Kısacası ; Abd bana göre bir süper güç. Siz ne düşünüyorsunuz?

3 Cevap

0 oy
Evet Abd bir süper güç, hiç şüphesiz fakat dünyada dengeler değişiyor ve dünya bambaşka bir yöne doğru evriliyor.

Mesela bugün Çin gerçeğini göz ardı edemeyiz. İnanılmaz bir yükseliş ivmesine sahipler ve sanırım Abd bu yüzden kendilerine sürekli yaptırım uyguluyor.
Kültür emperyalizmi konusuna gelirsek şunu söylemek yerinde olur;
Amerika gerçekten çok başarılı bir şekilde sanat alanında çalışıyor, bu onların oluşturduğu ekosistemin de bir parçası aslında. Herşeyi devlet bazlı görmekte çok mantıklı durmuyor. Hollywood başlı başına bir kültür oluşturuyor neredeyse.

Dev şirketleri düşündüğümüzde Abd bu konuda gerçekten ileride. KFC, Mcdonalds, Apple, Facebook, Google'ın büyüklüğünü her an kullandığınızdan zaten biliyorsunuz. Dünya liderleri mesajlarını Twitter'dan paylaşıyorlar yani daha fazla söze gerek yok. Abd bir süpergüç bunu kabul etmek gerek ama değişen dünyanın dinamiklerini de bir kenara koyamayız.
0 oy
aksini düşünmek şu an için mantık çerveçesinde değil
0 oy
Hem ekonomik hemde kültürel anlamda yüksek bir emperyal güce sahip. Ekonomisi Çin'den bile iyi. Dünya en çok Amerikan bayrağını tanır. Iyi ya da kötü, Amerika şu an bir süpergüçtür.

Bunlara da göz atabilirsin

+1 oy
56 gösterim
+2 oy
26 gösterim
+1 oy
63 gösterim
+2 oy
27 gösterim
...