+14 oy
Edebiyat

Malcolm X diğer adı El-Hacı Malik El-Şahbaz, 1925-1965 yılları arasında yaşamış, Amerikalı siyahi Müslüman liderdir. Tarihteki en etkili Afroamerikanlardan biri olarak gösterilen Malcolm,  başlattığı mücadele ve etkili konuşmalarıyla yalnızca siyahların ve Müslümanların değil bütün dünyanın ilgisini uyandırmayı başarmıştı.

19 Mayıs 1925’te Omaha’da (Nebraska) doğdu. Asıl adı Malcolm Little’dir. Zencilerin Amerika Birleşik Devletleri’nde özgürlüklerine kavuşamayacaklarına ve dolayısıyla Afrika’ya geri dönmeleri gerektiğine inanan Reverend Earl Little adlı bir Baptist rahibinin oğludur. Dört kardeşi beyazlarca öldürülen babası 1931’de fâili meçhul bir cinayet sonucu hayatını kaybedince Malcolm ve bir kısmı üvey olan yedi kardeşi Refah Kurumu tarafından çeşitli ailelerin yanına yerleştirildi, annesi de akıl hastahanesine yatırıldı. On üç yaşında iken Islahevi Okulu’na gönderilen Malcolm’un “beyaz adam”la ilgili olumsuz düşünceleri burada oluşmaya başladı. Beyaz insanlarla ilişkileri Refah Kurumu görevlileri ve mahalleden tanıdığı birkaç beyaz çocukla sınırlı olmakla birlikte yaşadığı bazı olaylar bu düşüncelerini keskinleştirdi.Malcolm zeki ve akıllı bir çocuktu hayali avukat olmaktı birgün öğretmenine hayalini anlattığında öğretmeninin verdiği cevap beyaz düşmanlığını körükledi..

"Neden marangoz olmuyorsun,siz siyahlar için daha ideal bir meslek..."

Askerlik yaşı geldiğinde amacın ne diye soruldu. "Siyahi askerleri organize etmek, silah çalmak ve biraz kraker öldürmek" için güneye gönderilmek istediğini söylüyor. "ve askerlik için  zihinsel yetersizlik hükmü aldı ve gitmekten muaf oldu.Ve harlem yılları başladı kendini kirli bir hayalin içinde buldu içini kaplayan beyaz nefreti ile boğuşup durdu her türlü kirli işe bulaştı ve birgün hırsızlık yaparken yakalandı 8 yıl hüküm giydi.

Hırsızlıktan hüküm giyen Malcolm’ün hapishane günleri başladı.İki ayrı cezaevinde kaldı, önce Charlestown, sonra Concord cezaevi.Bu sırada zenci milliyetçiliğini savunan Elijah Muhammed'le tanıştı.7 Ağustos 1952'de hapishaneden çıktı ve çıkar çıkmaz Eliyah'ın örgütü 'Nation of islam'a katıldı.Litte olan ismini X olarak değiştirdi bu davanın simsiz savunucusu olduğunu simgeliyordu.

Mart 1964’te Elijah Muhammed ve Nation of Islam hareketinden ayrılan Malcolm artık yerinin Elijah’nın yanı değil zenci yerleşimler olduğuna karar verdi. Bu dönemde İslâm anlayışı değişmeye başladı, beyaz adamın şeytan olduğu görüşünden vazgeçti. Müslüman ülkelerin diplomatlarıyla görüşerek İslâmiyet hakkında bilgiler aldı. Malcolm hayatının bu döneminde el-Hâc Mâlik eş-Şahbâz adını kullanmaya başladı. Güney Asya’dan Amerika’ya gelen müslümanların Farsça’da “doğan” anlamına gelen, mecazen “yiğit, yüksek görüşlü ve himmet sahibi” anlamına geliyordu.Nisan 1964'te kutlu bir yolculuğa niyet etti. Önce Mısır'a, ardından kutsal topraklara gitti. Gittiği her yerde, 2 CIA ajanı peşindeydi. Malcolm X, gerçek dönüm noktasını yaşadı. Malcolm X'in içindeki 'beyaz nefreti’ yerini hakiki Müslümanlığa bıraktı.Dönüş vakti geldi. Malcolm X, Mekke'den arınmış, rahatlamış ve hakikatin nuruyla aydınlanmış bir halde, Malik El-Şahbaz olarak döndü.Malcolm ve ailesi için zor günler başladı. Çocukluğunda olduğu gibi, evleri yakıldı. Tehditlerin ardı arkası kesilmedi. Ölümle kendisinin burun buruna olduğunu hissediyordu. Hem CIA, hem Elijah'ın örgütü telefonlarını dinliyor, peşinden ayrılmıyordu.

Ve tarih: 21 Şubat 1965.

New York'ta kürsüde.

selam verdi, konuşmaya başladı.

Bir anda salon karıştı. Malcolm'u hedef alan silahtan çıkan sesleri semaya ulaştı karısı ve kızlarının gözü önünde şehadete kavuştu."anlamak ve anlatmak için çok şeyin yazılması gereken kişi...rahmetle"

4 Cevap

+1 oy
Hayatını anlatan çok şık bir de film vardır, denzel washington canlandırmaktadır, şiddetle tavsiye edilir.
Filmin adı zaten Malcolm X
+1 oy
Dün ölüm yıldönümüydü... Allah şehadetini kabul etsin.
+1 oy
Ne mutlu ve ne acı bir yaşam
0 oy
Beni çok etkileyen bir lider. Fuhuş, hırsızlık uyuşturucu her türlü pislikten çıkıp, aydınlanan İslamı yaymaya çalışan, cesur insan.
Türk hayranlığı var. En etkilendiğim yanı hapishanede hücresindeki sokak ışığıyla sözlük okuması.

Bunlara da göz atabilirsin

+3 oy
226 gösterim
+3 oy
81 gösterim
+1 oy
48 gösterim
3 Haziran 2020 Tanımlar Münir yazdı
+2 oy
459 gösterim
4 Nisan 2020 Biyografi Münir yazdı
...