+5 oy
Gezi & Seyahat
Gezi ansiklopedisi,gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin ifadesidir. Gezmek, dolaşmak hayatın ve dünyanın güzelliklerini yaşamaktır. Herkesin gezi ansiklopedisi kendine göredir mesela, kimilerinde liste uzar gider, kimilerinde hep huzur aynı yerlerdedir.

1 cevap

+1 oy
İnsan bazen dünya meşgalelerinden bıkıp başka yerler, başka insanlar, başka dünyalar keşfetmek ister. Benim gezi ansiklopedim oldukça büyük mesela.
Sadece İstanbul gibi bir güzellik bile benim için her gün keşfedilebilecek bir gezi dünyasına sahip. Gezmek sadece içerisinden geçip gitmek, ya da sadece görmek değildir. Gezmek, onu öğrenmeyi, onun geçmişini görmeyi, onun şimdiye dek neler yaşadığını bilmektir. Hikayesine bir nevi ortak olmaktır.
İstanbul'da olupta Galata Kulesini görmemiş çok fazla insan vardır, bir de görüpte onun tarihini bilen insan çok daha azdır.
Mesela Kız kulesi'ni görüpte hikayesini bilmeyen milyonlar vardır. Amasra'yı bilipte Amasris'i bilen bir elin parmakları kadardır belki. Gezmek bir sanattır, gezmek bir eğitimdir aslında. Keşfetmektir, tecrübe etmektir, yaşamaktır.
Bu benim gezi ansiklopedimden sadece bir parça.

Bunlara da göz atabilirsin

...