+3 oy
Şirketler
düzenledi
McDonald's'ın kuruluş hikayesi nedir?

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Fastfood denildiğinde akla ilk gelen restoran zincirlerinden biridir McDonald's. Özellikle gidilen çoğu yerde mekanlardaki pahalılıktan dolayı insanlar McDonalds menülerini daha uygun bulup tercih ediyor. Bir dönem kendisi hakkında çok fazla komplo teorisi ortaya atılmış olmasına rağmen bugün büyümesine devam ediyor.

McDonald's, wikipedi verilerine göre günde ortalama 69 milyon insana hizmet veriyor. Şu anda dünyanın en büyük fast-food restoran zinciri olma özelliğini de taşıyor. Genelde hamburger, çizburger,  patates kızarması, kola, ayran gibi ürünleri var.

Kısaca McDonald's kuruluş hikayesi'nden bahsedelim;

Şirket California'da 1940 yılında Richard ve Maurice McDonald tarafından kuruldu. Kendi soy adlarını verdikleri restoran, buldukları bu iş bölümü şeklinde servis hizmetiyle çok hızlı sipariş yetiştirmeleri sebebiyle yüksek bir büyüme sağlamıştır. Üstelik McDonald's ürünleri o dönem için çoğu yerden çok daha ucuzdu. Bu sebeple büyümesi çok hızlı devam ediyordu.

McDonald's'ın ilk restoranlarından biri

Ray Kroc adında bir mikser satıcısı McDonalds'la tanışır ve bu fikirdeki geleceği görür. McDonald kardeşleri frenchise vermeye ikna eder. Bunun üzerine ülkenin heryerinde yeni şubeler açılmaya başlanır. Şirket çok hızlı bir şekilde büyümeye devam eder.  İlerleyen süreçte Ray Kroc şirketi McDonald kardeşlerden alır. Bu alma olayı esasında başlı başına sancılı bir süreçtir. Ray Kroc'un şirketi alması sonrasında büyümeye hızla devam eder ve şubeler ardı ardına açılmaya devam eder.

Bugün Abd nüfusunun hemen hemen %98'i yılda en az bir defa McDonald's'a gidiyor. 119 farklı ülkede 34.000 restoranı vardır ve çalışanlarının sayısı hemen hemen 1.8 milyon'dur.

Bunlara da göz atabilirsin

+4 oy
87 gösterim
+1 oy
44 gösterim
12 Nisan Şirketler rose yazdı
+1 oy
17 gösterim
29 Mart 2020 Şirketler redB yazdı
+3 oy
111 gösterim
26 Mart 2020 Şirketler arvenah yazdı
+4 oy
48 gösterim
25 Mart 2020 Şirketler arvenah yazdı
...