+2 oy
Edebiyat
Edebiyatımız şu günlerde aşırı derecede bir dağılma noktasındadır. Şair ve yazarlar bu süreçte bir akıma bağlı değillerdir. İsteyen divan tarzında isteyen modern tarzda eserler vermektedirler. Bunların haricinda daha bir çok tarzda eserler ortaya konmaktadır. Bu durum eser çeşitliliği konusunda çok iyi bence olsada edebiyatımız açısından çok kötüdür. Edebiyatçılarımız dünya edebiyatının yanına gerileme  göstermektedir. Türk Edebiyatı hak ettiği değeri bu dönemde görmemiştir. Bu zaman zarfında edebiyatımız için bir şeyler yapmalıyız...

4 Cevap

+1 oy
Açıkçası üzerine yüzlerce kez düşündüğüm bir durum. Ancak bazen vardığım sonuç: belki de yeni şekil şekilsizliktir.

Evet bazen bu ürpertiyor beni ama belki de diyorsun işte. Çünkü zamanımız bu günümüz hiçbir durumun sınırları içerisinde kalmasına müsaade etmiyor. Hayat böyleyken edebiyat nasıl bir şekile girebilir ki. Edebiyat yaşamdan uzak bir noktada olamaz. Naçizane düşüncelerim.
+1 oy
Edebiyatımızın gerçekten dirilmeye ihtiyacı var. Yeni kuşak edebiyatı gündemine bile almıyor ne yazık ki.
0 oy
Hiç kuşkusuz edebiyat olmasaydı, insanın pek çok yanı gizli, örtük kalacak, tutkularımız, hayallerimiz ortaya çıkmayacaktı. Belki de bunu edebiyattan mahrum kalmış bir hayat yaşarsak daha iyi anlarız. Bazı şeyler keşke kaybedilmeden önce değeri bilinse..
0 oy
Şuna da inanıyorum ki daha bizim bilemediğimiz, göremediğimiz kıyıda köşede kalmış eserlerini duyuramamış yazarlar muhakkak vardır. Bu ülkede edebiyatın değişmesine değil de, sadece çok parası olan kişilerin edebiyat yapma haklarının olduğu düşüncesinden vazgeçilmeli. Bir de güzel bir şiir yazmak bile yaşanmışlık ister, yalnızlık ister ve bence kişinin kendi zihnini toparlayacağı bir ortam ister. Ama maalesef bu imkanların pek sağlanamadığını düşünüyorum. Malum bir de geçim derdi var insanların, edebiyata pek vakit ayırıp güzel bir eser çıkaramıyorlar bence.

Bunlara da göz atabilirsin

+3 oy
55 gösterim
0 oy
39 gösterim
+1 oy
26 gösterim
12 Temmuz 2020 sed yazdı
0 oy
31 gösterim
2 Temmuz 2020 sed yazdı
...