+2 oy
Nedir ne değildir?
düzenledi
Yunanca, syn (birlikte) ve aesthesis (algılamak) kelimelerinden türetilmiştir ve duyuların birlikte algılanması anlamına gelir. Bir duyunun algılanmasının, başka bir duyuyu tetiklemesiyle oluşan bu birlikte algılama durumu sinestezik insanların, örneğin harfleri duymalarına, müziği görmelerine, rakamları tatmalarına neden olabilir.

Yapılan araştırmalarda, sinestezik insanların beyinlerinde, normal insanlara göre özellikle duyma ve görme merkezleri arasında çok daha yoğun bağlantılar kurulduğu görüldü. Aynı zamanda sinestezinin insanın fizyolojik özellikleri ile de bağlantılı olduğu anlaşıldı. Son araştırmaların gösterdiği ilginç bir şey daha var. Sinestezi varlığını sadece genetik olarak sürdürmüyor, bazı durumlarda çevresel etkenlere bağlı olarak da gelişebiliyor.

Sinestezik insanların, sinestezik olmayan insanlara göre daha iyi bir hafızaya sahip olduğu bilinmekte. Üstelik uyku ve rüya durumlarını da normalden çok daha farklı yaşadıkları düşünülüyor fakat bu kanıtlanabilecek kadar kolay bir iş değil. Çünkü uyku ve rüya çok kişisel bir deneyim.

1 cevap

0 oy
Zamanla oluşuyor. Çok okuyarak, gezerek düşünerek. Kafayı çalıştırmak lazım. Ne yapcan mecbuuur.

İlgili bir başlık bulunamadı

...