+7 oy
Teknoloji

Detroit Became Human 2018 çıkışlı bir bilgisayar oyunu.
Oyunun konusu insanlığın teknoloji alanında daha da ilerlediği günlerde geçiyor, 2038'li yıllarda. Öyle bir dünya ki artık robotlar neredeyse insanlarla eşdeğer bir yapıya ve kapasiteye sahip. Zaten oyunda oynanılan robotların hikayeleri işleniyor. Robot deyince de aklınıza robotlar gelmesin, baktığında insan dersin o derece, hatta koştuğunda bile.

İnsanların işlerine yardımcı oluyorlar, tıpkı evdeki bakıcılar ve hizmetçiler gibi. Zaten karakterlerde böyle oyunda.
İlerleyen bölümlerde robotlar yüzünden işten çıkarılmış insanların protestolarını ve bu robotların toplumun alt tabakaları tarafından nefretle karşılandığını görüyoruz. Yani dün eleştirilen ve bugün devam eden iş gücünün makineleşmesinin daha ileri boyutlara yükseldiği işleniyor.

Şu anda herkesin en büyük endişelerinden biri olan Artificial Intelligence yani Yapay Zeka teknolojisi de iyi ve kötü robotlar üzerinden çok farklı yansıtılmış. Oyunda kötü robotlar da var, iyi robotlar da var. Tıpkı insanlar gibi.

Benim açımdan oyun bir oyun olmaktan ötede;
Geleceğe dair inanılmaz bir portre çiziyor. Dünya gerçekten buna evrilecek mi?
Yoksa dün babalarımızın izlediği terminatör filmindeki gibi devran dönüp gidecek mi?
Çok ciddi bir kurguyla karşı karşıyayız. Harika bir iş çıkarılmış bu oyunda senaryo olarak.

Ben de geleceğin bu denli ileri gitmemekle beraber bu problemlerle karşılaşacağını düşünüyorum.Teknoloji inanılmaz bir yükseliş ivmesi kazanmış durumda şimdiden. 10 yıl önce tahmin bile edemeyeceğimiz cihazların bir anda hayatımıza girmesini başka türlü açıklayamayız. Şu anda belki çoğumuz bilmiyoruz ama Japonya gibi ülkelerde çalışanı olmayan oteller bile var. Evet var. Amerika'da şu anda Amazon hiçbir çalışana ihtiyaç duymayan ve tamamen yapay zeka teknolojisiyle çalışan marketler açıyor. Giriyorsun istediğini alıp çıkıyorsun hepsi bu.

Gelecek çok hızlı geliyor. Umarım insanlık bunun için gerekli önlemleri almayı başarabilir ve umarım teknoloji bizlere zarar vermez.

2 Cevap

0 oy
Bu muazzam bilgilendirme için çok teşekkürler.
Teknoloji çılgınca yükseliyor ve büyük teknoloji şirketleri bu yükselişle inanılmaz şekilde büyüyorlar. Her zaman teknolojinin faydalı yanlarını konuşuyoruz ama sanırım artık can yakacak taraflarını da göz önünde bulundurmamız gerekiyor.
Artık hem maddi hem de manevi bir soğukluk çöküyor gibi insanlara, eski sıcaklıkları, sohbetleri ve kahkahaları özler olduk.
0 oy
Tam bir bilim kurgu harikası bu oyun. Çok büyük bir emek var arkasında.

Yapay zekanın çok hızlı geliştiği bir gerçek, zaman ne gösterecek hepimiz göreceğiz

Bunlara da göz atabilirsin

+2 oy
61 gösterim
+2 oy
183 gösterim
+1 oy
23 gösterim
19 Mart 2020 Teknoloji lastemperor yazdı
...