+2 oy

5 Cevap

+4 oy

seçti
 
En İyi Cevap
Dinsel inanışına karşı olan tutumlar elinden alır. Dinsel inanışsa zaten kendi isteğiyle olan bir şey olduğu için şahsen özgürlüğünde bir kısıtlama meydana getirmez. Örneğin sırf baş örtülü diye bir kadına karşı yapılan ön yargılar kısıtlar ama o kadın onu isteyerek yapmıştır dinin bir suçu yoktur. Ya da bir insan ateist diye onun her dediğini yok saymak bakış açısından doğan bir özgürlük kısıtlamasıdır. Yani ne din özgürlüğümüzü elimizden alır ne de dinsizlik. Asıl özgürlüğümüzü elimizden alanlar insanlardır, bakış açılarıdır, ön yargıdır.
+2 oy
Eğer inandığın şey seni mantık dışı davranışlara itiyorsa olabilir. Ama ben kendi inancım için hiçbir kısıtlama yaşadığıma şahit olmadım.
+2 oy
dinsel inanışın insanın iradesinden dogması sebebiyle (kendi isteyerek inanmayı tercih ediyor sonuçta) aslında kendi kendini çürüten yargıdır :d yani dinsel inanış (veya inanmayış , aynı durum bunun için de geçerli )aslında özgür bir seçimin ürünü oldugu için insanın özgürlügünü tabi ki engellemez
+1 oy
İzlenen yol(din)dan önce "özgürlük" adını verdiğin olaya bakış açısı nasıl olur öncelikle onu incelemek lazım.

Özgürlük olarak gördüğün şeylerin sosyolojik etkileri oluyor ve sonuçlar doğuruyorsa bence burada izlenen yolu(dini) değil özgürlüğü öncelikle tartışmalıyız.
 Özgürlük nedir ? Özgürlük ne değildir ? Önce bunları tartışmalıyız.
Daha sonrasında bu tartışmalardan çıkacak en iyi sonuçlara (iyi sonuçları seçerken kendi nefsimiz değil, gerçekçi oluşlarını ve boynumuzu kıldan ince tutmaya özen göstermeliyiz tabi) yakın olan yolu(dini) konuşabiliriz.
0 oy
hiç bir şey insanın özgürlüğünü kısıtlayamaz buna din de dahil.

Bunlara da göz atabilirsin

...