+1 oy
Tarih

Bizans İmparatorluğu, tarihte yer yer Doğu Roma İmparatorluğu olarakta bilinmekte. Bizans'ın son toprağı Konstantinopolis'tir. Osmanlı'nın burayı alması sonucunda da Bizans İmparatorluğu'nun bin yıllık varlığı sona ermiştir.

Varolduğu sürece Avrupa'da ekonomik, askeri ve kültürel anlamda en güçlü devletti. Bizans İmparatorluğu veya Doğu Roma İmparatorluğu kavramları yıkılıştan sonra tarihçiler tarafından ortaya çıkarıldı. Kendi döneminde halkı ülkeyi Roma İmparatorluğu olarak nitelendirmiş ve kendileri içinde Romalı demişlerdir. İmparatorluk yıkılana kadar böyle bilindi.

Çift başlı bizans kartalı
Çift başlı Bizans kartalı

Bizans nereden ortaya çıktı?
Öncül devleti Roma İmparatorluğu'dur. MS. 476 yılında Batı Roma İmparatorluğu düşerken Doğu Roma bugün Bizans İmparatorluğu dediğimiz adıyla devam etti.

Bizans'ın kelime anlamı nedir?
”Byzantion’un” adını Megaralı sömürgecilerin lideri ve şehrin kurucusu Byzas’tan aldığı söylendir. ”Byzantium (Bizans)” ise Yunanca Byzantion kelimesinin Latinceye dönüşmüş halidir.

Bizans İmparatorluğu'nun başkenti neresiydi?
11 Mayıs 330'te Roma İmparatoru I. Konstantin Byzantion'u imparatorluğun yeni başkenti seçmiş ve Yeni Roma (Latince: Nova Roma) diye tekrar isimlendirmiştir. İlk dönemlerden itibaren bu yeni başkentin tarihçileri kurucusunun isminden dolayı Konstantin'in Şehri veya Konstantinopolis diye anmaya başladılar.

Bizans İmparatorluğu'nun dini ve dili neydi?
Yaygın olarak Yunanca ve Latince'yi kullandılar.  I. Theodosius (tahttaki dönemi: 379–395) yönetiminde, Hristiyanlık ülkenin devlet dini olarak kabul edildi ve diğer dinler de yasaklandı. 
 

Bu başlığa cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bunlara da göz atabilirsin

+4 oy
19 gösterim
0 oy
19 gösterim
5 Aralık 2020 Tarih arya yazdı
0 oy
11 gösterim
5 Aralık 2020 Tarih arya yazdı
0 oy
17 gösterim
+3 oy
28 gösterim
18 Mayıs 2020 Tarih Mithrandir yazdı
...