+2 oy

yeniden etikenlendirdi
Bu filmde ''Gerçek hayatta insana bu kadarı da olmaz'' dedirtecek acıların yaşatılmış olduğunu gördüm.
İlk bakışta sanki İslam dinine bir sardırı varmış gibi bir algı var fakat ben buna bir müslüman olarak katılmıyorum, Çünkü filmde dahi belirtilmiş olduğu üzere ortada ne hak, hukuk bilen bir islam alimi, ne hakkın yerini bulmasını isteyen bir eş, ne de İslam dininin ortaya koyduğu kural ve kaideler yok.
Bunların olmadığıda karakterlerin davranış ve düşünceleriyle açık bir şekilde izleyiciyede aksettirilmişti.
Recm gibi ciddi ağır bir cezanın ne ve nasıl şekilde olacağını bilmeyen kişilerin yanlış bir kanaate varması elbette çok olağan, asıl sorunumuz ise bilmiyor bulunduğumuz bu hükmün bulunduğu inanca bilinçsizce yorumlar yapmak maalesef.
Hal böyle iken kalkıpta islam'a çeşitli sözlü saldırılarda bulunmak hiçte etik bir davranış değil.
Film bana insanların insanlığını, sadakatini, adaletini, merhametini sorgulattıktan sonra nefsine uyan her ferdin kendi çıkarları ve şehvet gibi bir takım arzuları uğruna insanlığa uymayacak şekilde hareket edebileceklerini gösterdi.
Soraya'nın yaptığı son konuşmadan da anlaşıldığı üzere belli bir inanca değil insanlığa verilen bir mesaj vardı filmde.
 “Bunu nasıl yapabilirsiniz? Sizler benim dostum, arkadaşlarımsınız. Birlikte aynı sofraya oturduk, aynı yemekten yedik. Sen benim babamdın, sizler benim oğullarımdınız, sen benim kocamdın! Bunu bana nasıl yapabildiniz? Bunu herhangi bir insana nasıl yapabiliyorsunuz?”

(Bunu makam uğruna nasıl yapabilirsiniz.
para uğruna,
çıkar uğruna,
zihnine giren başka bir kadını elde etmek uğruna, masum birini hiçbir delil getirememeleri halinde bile bu cezayı reva görüp nasıl yapabilirsiniz...) diyorum.

1 cevap

0 oy
Kısmen doğru olmakla birlikte, propaganda amacında olan filmdir.

İlgili bir başlık bulunamadı

...