+1 oy
Yazılım

.Ubuntu logosu

Ubuntu, Linux tabanlı tamamen ücretsiz ve özgür bir işletim sistemidir. Masaüstü bilgisayarlar, sunucular, akıllı telefonlar için teknoloji geliştirmektedir. İlk masaüstü sürümü 2004 yılında yayınlamıştır. Şu an ortalama 40 milyondan fazla kullanıcısı vardır ve en çok kullanılan masaüstü Linux dağıtımı özelliğini taşır. Kuruluş amacı özgür yazılımın kullanıcıların günlük hayatının bir parçası haline gelmesidir.

Ubuntu, herkesin kısıtlama olmadan özgürce kullanıp yayınlayabildiği, kopyalamanın veya kodlarını değiştirmenin tamamen serbest olduğu özgür yazılımlardan meydana gelir. Çoğu Genel Kamu Lisansı (GNU) ile güvence altına alınan açık kaynak yazılımlardır.

Ubuntu'ya Mark Shuttleworth ve şirketi Canonical Ltd. kaynak sağlamaktadır. Açık kaynak olmasından dolayı tüm sistemi kendileri geliştirmek zorunda kalmayıp diğer gönüllü yazılımcıların iştirakleriyle hızla geliştirmişlerdir.

Ubuntu 19.10 Eoan Ermine sürümünden masaüstü görüntüsü
Ubuntu 19.10 Eoan Ermine sürümünden masaüstü görüntüsü

Ubuntu kelimesi, Zulu dilinde "insanlık" anlamına gelmektedir, aynı zamanda "başkalarına karşı merhametli, şefkatli, iyiliksever" olmak gibi insani değerlerin temel alındığı bir dünya görüşüdür. Buradan hareketle Ubuntu, İnsanlık için Linux (Linux For Human Beings) sloganını kullanır.

Ubuntu internet sitesi: http://www.ubuntu.com/
Kullanıcı Arayüzü: GNOME
Kaynak Türü: Açık Kaynak

Bu başlığa cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bunlara da göz atabilirsin

+1 oy
21 gösterim
0 oy
102 gösterim
+1 oy
94 gösterim
+3 oy
111 gösterim
17 Mayıs 2020 Yazılım arya yazdı
...