+3 oy
Yazılım

Linux, ücretsiz dağıtılan tamamen özgür, çok kullanıcılı, sınırsız dağıtımı olan UNIX işletim sistemi tabanlı çok görevli bir işletim sistemidir. Linux, neredeyse her bilgisayara uyumlu olarak çalışır ve açık kaynaklı bir sistemdir. Bugün kullanıcılar bilmeseler bile kullandıkları bir çok hizmet linux tabanlı.
Örnek vermek gerekirse;
Android telefonların işletim sistemi linux tabanlıdır. Almanya Devlet Demiryollarının bütün işlerinde Linux'u kullandığı biliniyor. Eğer bir geliştiriciyseniz veya internet siteleri üzerinde bilginiz varsa bilirsiniz ki Wordpress ve türevi sistemler daima linux server ile çalışır. Açık kaynak olması sebebiyle çok hızlı ve pratik gelişme göstermiştir. Binlerce geliştiricisi ve sayısız iştiraki vardır. 

Linux'un penguenli logosu
Linux'un penguen maskotlu logosu

Peki Linux nasıl ortaya çıktı?

1987 yılında Profesör Andrew S. Tanenbaum üniversitedeki derslerine kaynak olması için Unix temelli bir işletim sistemi olan Minix'i geliştirdi. Bu arada UNIX, tarihi 1960'lara kadar dayanan, akademik ve askeri alanlarla kamu hizmetlerinde yaygın kullanılan, gücünü sadeliği, temizliği ve basitliğinden alan bir işletim sistemidir. Bunun üzerine Linus Torvalds adlı bilgisayar bölümü öğrencisi, tamamen ücretsiz bir işletim sistemi üzerine çalışacağını herkese duyurdu. Minix işletim sisteminden bazı konularda tatmin değildi ve bu onu linux çekirdeğini yazmaya götüren süreci başlattı. Nihayet 1991 yılında ilk sürümü yayınladı. Sonrasında 1994 yılında yeni sürümleri yayınladı ve 100.000 üzeri kullanıcıya ulaştı.
Bugün Linux tabanlı sayısız dağıtım mevcuttur. Türkiye'de de Pardus işletim sistemi linux tabanlı olarak geliştirilmektedir.
Linux çekirdeğinin geliştiricisi Linus Torvalds
Linux çekirdeğinin geliştiricisi Linus Torvalds
Linux internet sitesi : https://www.linux.org/
Linuz Türkçe sitesi : https://linux.org.tr/

Bu başlığa cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bunlara da göz atabilirsin

0 oy
41 gösterim
24 Mart 2020 Yazılım arvenah yazdı
0 oy
23 gösterim
24 Mart 2020 Yazılım arvenah yazdı
0 oy
32 gösterim
+1 oy
21 gösterim
...