+2 oy
Hayata dair
yeniden gösterime açtı
Makyaja ait ilk kanıt Milattan Önce 4000 yılında Eski Mısır’da ortaya çıkmıştır.  Eski Mısırlılar makyajı özellikle hava koşullarından korunmak ve bunun yanında güzel görünmek için kullandılar. Gözlerine sürdükleri sürme ve ciltlerini nemlendirmek için çeşitli kremler kullandılar.  Eski mısıra ait büstlerde hem kadınlarda hemde erkeklerde gözlere yapılan makyaj açıkça belli olmaktadır.Eski Mısır’da, sıvı eyeliner (Kohl) sadece bir güzellik aracı olarak kullanılmadı, aynı zamanda bir böcek kovucuydu.Eski Mısırda özellikle önemli sayılan insanlar makyaj malzemeleri ile birlikte gömülürlerdi. Yapılan kazılarda deri torbalar ve kabuk yada kavanozlarda saklanmış makyaj malzemeleri bulundu. Makyaj malzemelerinde kullanılan hammadde genelde hayvansal yağlar ve bitkisel ürünlerin karışımlarından elde edilmekteydi. Sadece güzellik değil, çöl koşullarına karşı daha dayanıklı bir cilt, sağlık için kremler ve böcekleri uzak tutmak için dezenfektanlar kullanılmaktaydı.

Antik çağda bitkiler, hayvanlar ve mineraller farklı tanrılarla bağdaştırılmıştı. Bunlardan yapılan makyaj malzemeleri ise kutsal bile sayılmaktaydı. örneğin göz çevresine yapılan makyajın nazardan korunmayı sağladığına inanılırdı.

Şaşırtıcı bir nokta ama ilk makyajı icat eden mısırlılar binlerce yıl sonra bile günümüzde aynı ürünleri satmaya devam etmektedir. Mısıra giden turistler otantik mısır makyaj malzemelerine oldukça fazla ilgi göstermektedir.

Antik Yunanistan’da, genç erkek sanatçılar kadın rollerini oynamak için peruk ve göz makyajı yaparlardı (kadınların o dönemde sahnede yer almasına izin verilmezdi)

Ojeyi kim buldu

Bir diğer kozmetik ürün ojeyi ilk bulan Çinlilerdi. Arıların balmumu, Jelatin ve diğer maddelerle karışım yaparak ojeyi üretirlerdi. Çin de tırnaklara sürülen renklerin özel anlamları vardı. Gümüş ve altın rengi ojeleri sadece imparatorluk hanedanı kullanabilirdi. Her kim bu renklerde oje kullanırsa idam edilirdi. Çinlilerin oje kullanımına başladığı zamanlarda Mısırlılar da elleri için kına kullanmaktaydılar.

Fenikelilerin zengin erkeklerini ve kadınlarını, zenginliğin bir göstergesi olarak altın tozu gibi toz halindeki metalleri göz kapaklarına sürerlerdi.

On altıncı yüzyıldan sonra, sahnelerde makyaj kullanılmaya başlandı. Elektriğin bulunması, sahne gösterilerinin daha canlı ve  gösterişli olması dolayısıyla, makyaj yapımına daha çok itina gösterilme ihtiyacı doğdu. On dokuzuncu yüzyıldan sonra güzellik gayesi ile yapılan makyaj günümüzde “Kozmetik Sanayi” adında bir sanayi dalının çıkmasına yol açtı

Bu başlığa cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Bunlara da göz atabilirsin

+1 oy
101 gösterim
5 Haziran 2020 sed yazdı
+2 oy
41 gösterim
14 Mayıs 2020 Canergg09 yazdı
+2 oy
165 gösterim
+1 oy
130 gösterim
+1 oy
77 gösterim
...