+5 oy
Hayata dair
yeniden gösterime açtı

Kendim bu mesleğin içinde olduğumdan dolayı çok fazla karşılaştığım insan modelidir. Turizm camiasında 7 yıllık geçmişim boyunca gördüğüm kadarıyla Avrupa turlarına gidenleri eleştiren insan sayısı bir elin parmaklarını geçmez (buna da hakları yoktur). Fakat iş Umre'ye gitmek olunca herkes dini istismar etmek gibi bakıyor ya da ikinci bir model olan 'Araplara para yedirmem'ciler türüyor. İlk fikirde belki kısmen haklılar ama bu dedikleri şeyi şirketler asla ve asla yapmıyor!
Araplara para yedirmem dediğiniz zaman, peki kardeşim içtiğin koladan,sigaraya kadar hep batılı global şirketlerin ürünlerini tüketiyorsun yurtdışına çıkmasan bile, ayrıca neden hiç diğer yurtdışına gidenleri eleştirmiyorsun? Demek ki ırk ayrımı yapıyorsun. IRKÇILIK.
Dersen ki;
Umre gidenler çok ama çok fahiş rakamlara gidiyor!
Derim ki önce ABD,Avrupa turlarını ve ücrete dahil olanları araştır, sonra Umre paketlerine bak.
Tüm umre firmaları programlarını herşey dahil olarak yapıyor.
Gelin maliyet hesaplayalım;
Arkadaşlar verdiğiniz bu paraların %50'si kadarı uçak bileti %20'si kadarı vizeniz alınıyor(geçen yıllar da bu çok daha düşüktü). Geri kalan meblağ ile otel konaklamanız, 3 öğün yeme içme, gezi programları vb. bütün hizmetler dahil. Ben hemen hemen kendi şirketim dışında 20'den fazla şirketi gördüm ve yüzlercesinide tanıyorum. Çok cüzi karlar ile bu işler yapılıyor.
Bir gün umre ile ilgilenmeyen bir arkadaşım bana umre programlarını sormuştu, kendisine bilgi verdiğimde 'NEDEN BU KADAR UCUZ' diye şaşırmıştı.

İşin özü ben bu eleştirinin tamamen haksız olduğunu düşünüyorum, ayrıca kimin nereye gittiği ve ne için gittiği kimseyi ilgilendirmez. Kimsenin hayatına pranga vuramazsınız, isteyen Ukraynaya gider, isteyen ABD'ye, isteyen Umre'ye Arabistan'a.
Artık eleştirmeyi bırakıp, yapıcı olalım ve objektif düşünelim.
İnanın dünya böyle daha güzel bir yer olacak.

2 Cevap

0 oy
Başkasının kararlarına ve hayatına karışmamayı öğrendiğimizde her şey rayına oturacak, ama biz başkalarının hayatlarına müdahale etmeyi çok seviyoruz. Tabi bumerang gibi bu en son bizi de vuruyor.
–1 oy

İngilizlere, Fransızlara para yedirenler neden Araplar'a reva görmüyorlar ki ne bu nefret anlamıyorum no

Bunlara da göz atabilirsin

...