+9 oy
Eğitim

Hani Cem Yılmaz diyordu ya; adama ingilizce biliyor musun diye sorsan "hadi canım", "come ooon" diye tepki alırsın diye. Peki ne kadar ingilizce biliyorsun desen "derdimi anlatacak kadar", peki derdin ne?. "ingilizce bilmiyorum".

Bizim meselede buna döndü iyice, kiminle konuşsak "ya anlıyorum aslında ama konuşamıyorum" diyor. Ama anlıyor mu o da meçhul, herhalde bilmiyorum diyemeyen ispat unsurunudu da böyle yok ediyor enlightenedakıllıca. Galiba bizim bilmiyorum demeye fobimiz var, bilmiyorum bizim lügatımızda yok.

Bir de gerçekten senelerce İngilizce dersi alıp konuşamayan talihsizlerimiz var bizim maalesef(baya var sanki), işte onlar gerçekten doğru söylüyor, konuşmadığın dil senin olmaz çünkü. Dil öğreniyorsan biraz geveze olacaksın o dilde uğraşacaksın,saçmalayacaksın tabiri caizse. Yoksa biz daha çok bu klişeyle mevzuları geçiştiririz. 

Baktık ki o da olmuyor çok sorun değil öğrenmeyelim ya ne olucak sanki, yani en kötü ihtimal bir turist sana adres sorar, ona da haqsim dersin o anlar zaten sıkıntı yok

5 Cevap

+1 oy

Bununla dalga geçmenin kendisininde bir klişe olduğunu hatırlatırım 

+1 oy
İngilizce bilenler hiç pratik yapmadıkları için haliyle bildiklerini dahi konuşamıyorlar. Ama bilmeyenler öyle güzel konuşuyor ki zannedersin kraliyette içgüveysi
0 oy
konuşuyorum ama anlamıyorum bu ne olacak peki.
0 oy
Formullerle ingilizce öğrenmeye çalışmış nesil için konuşmak da zorlanmak, konusamayacagini düşünmek gibi bir problem olduğu gerçektir klişe olarak görmüyorum anlamak ama cevaplamaya ceserat edememekten kaynaklanır. Bunun yanında esnafından tutunda, komisi, garsonu, cankurtarani veya animatorleri gibi bir-çok kişi de dilin gramer kısmına çok hakim olmasalar dahi iletişim kurabilecek kadar konuşmaktadırlar ki bu durum konuşamama tabusunu yıktıkları, yıkmak durumunda kaldıkları yani dile maruz kaldıkları içindir.
Son zamanlarda yetişen kuşaklar gerek özel okulların gerek kursların gerek ebeveynlerin dil öğrenmeye bakışı nedeni ile daha çok konuşmaya maruz kalarak öğrenmeleri bu problemi ise yavaş yavaş ortadan kaldırmaktadır.
0 oy
(bkz: Yalancıyı sikmiyorlar ya)
...